Stow your high-use tools on the outside, and keep a drill and other small stuff secure on the inside. This Carhartt heavy-duty tool bag puts all of your must-have tools within reach when you're on a field repair or an installation job. Its rugged build resists light rain and is designed to handle years of tool hauling.
1200D HEAVY-DUTY POLYESTER
RAIN DEFENDER DWR TREATMENT
DURAVAX ABRASION-RESISTANT BASE
DUAL WEBBING HAUL HANDLES WITH COMFORT GRIP
15 OUTER POCKETS
10 INNER POCKETS
ID TAG
TOP ZIPPERED CLOSURE
OUTER DIMENSIONS: 44.45 cm Long, 19.05 cm Wide, 38.735 cm High
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Metal Hardware,Padded Bottom,Water Resistant |
| Assembled Height (cm) | 38.74 cm |
| Assembled Length (cm) | 19.05 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.00 kg |
| Assembled Width (cm) | 44.45 cm |
| Closure Type | Zippered |
| Number of Inside Pockets | 10 |
| Number of Outside Pockets | 15 |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Colour | Brown |
| Primary Material | Polyester |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
| Tool Bag Type | Softwall |
