Proudly Canadian
This Carhartt dog walking harness is designed for training. It features two attachment points. The one on the back is for day-to-day walks and the one on the chest provides increased control so you can work against the dog's pulling. Made in a durable duck fabric, the harness features comfortable cushioning and reflective stitching for night-time safety.
CHEST/BACK PADS: 500D NYLON CANVAS: Water-repellent coating bonded to neoprene cushion for comfort
WEBBING WITH REFLECTIVE TRIPLE-NEEDLE STITCH FOR LOW LIGHT VISIBILITY
EDGE BINDING ON PADS PREVENTS FRAYING AND ABRASION
CUSTOM DURABLE-SLOTTED METAL D-RING FOR TOP/FRONT LEADS
HEAVY-DUTY PLASTIC SIDE RELEASE BUCKLE
FULLY ADJUSTABLE
CHEST SIZE MEDIUM: 22-29"/LARGE: 29-36"/EXTRA LARGE: 35-42": Measure around the widest part of the chest
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Adjustable,Release Buckle |
| Assembled Height (cm) | 8.9 cm |
| Assembled Length (cm) | 20.9 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.272 kg |
| Assembled Width (cm) | 11.3 cm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Life Stage | Adult |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Pet Accessory Type | Walking Harness |
| Pet Type | Dog |
| Power Source | No Power Source Required |
| Primary Material | Nylon |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | No Accessories Included | |||||
| Advanced Features | Adjustable,Release Buckle | |||||
| Assembled Height (cm) | 8.9 cm |
Originally posted on carhartt.com
Originally posted on carhartt.com
Originally posted on carhartt.com
Originally posted on carhartt.com
Originally posted on carhartt.com
Originally posted on carhartt.com
Originally posted on carhartt.com
Originally posted on carhartt.com
