This Carhartt dog walking harness provides the means to handle and control your pet, while allowing the animal a full range of motion. Ruggedly constructed and rain repellent, it's fully adjustable for fitting to a variety of dog sizes. This harness features reflective details that increase visibility in low-light conditions.
500-Denier Cordura® Nylon with Rain Defender™ Durable Water Repellency
Yoke-Style Dog Harness
Adjustable Strap System
Back Handle for Quick Control
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Adjustable |
| Assembled Height (cm) | 21.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 21 cm |
| Assembled Length (cm) | 4.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 4 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.18 kg |
| Assembled Weight (kg) | .18 kg |
| Assembled Width (cm) | 30.00 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 30 cm |
| Colour Group | Brown |
| Life Stage | All Life Stages |
| Number of Pieces | 1 |
| Pet Accessory Type | Walking Harness |
| Pet Type | Dog |
| Power Source | No Power Source Required |
| Primary Material | Nylon |
