Keep essential cards and cash secure and organized in this Carhartt trifold wallet. It's made of full-grain leather and features contrast stitching. For durability, the spine and corners of this wallet are reinforced with brass rivets.
FULL GRAIN LEATHER
TRIFOLD DESIGN
BRASS RIVET REINFORCED SPINE AND CORNERS
HEAT-STAMPED CARHARTT LOGO
2 SIDE POCKETS
ID WITH THUMBSLIDE
CONTRAST STITCHING
COTTON LINING
| Assembled Height (cm) | 3.50 cm |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 4.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 0.75 cm |
| Closure Type | None |
| Colour Group | Brown |
| Credit Card Slots | 6 |
| Gender | Unisex |
| Lining Colour | Brown |
| Lining Material(s) | Cotton |
|---|---|
| Primary Material | Leather |
| Style of Wallets | Tri-Fold |
| Type of Wallet | Credit Card |
Originally posted on carhartt.com
Originally posted on carhartt.com
Originally posted on carhartt.com
Yes, I recommend this product.
