From Denver Hayes, these Brody chukka boots feature a perforated-type pattern on the forefoot. Memory foam adds comfort underfoot. These boots work with your jeans, chinos and cords - a versatile design for all your activities.
SYNTHETIC UPPER
POLYESTER LINING
MEMORY FOAM INSOLE
THERMOPLASTIC RUBBER MIDSOLE
TPR OUTSOLE
LACE-UP STYLE
| Boot Type | Chucka |
|---|---|
| Fill/Insulation Type | Not Applicable |
| Insole Material | Memory Foam |
| Outsole Material(s) | Thermoplastic Rubber |
| Boot Height (cm) | 11.000 cm |
| Boot Height (cm) | 11.00 cm |
| Care Instruction(s) | Do Not Wash |
| Closure Type | Lace Up |
| Colour Group | Brown |
|---|---|
| Gender | Male |
| Lining Material(s) | Polyester |
| Product Weight (g) | 1.00 g |
| Product Weight (g) | 1.000 g |
| Upper Material(s) | Polyurethane |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
No, I do not recommend this product.
No, I do not recommend this product.
No, I do not recommend this product.
