Our Denver Hayes Harlow Combat Boots look great with your jeans. The casual style can be pulled on two ways - unlaced or using the inside zipper when you leave them done up.
SYNTHETIC UPPER
INSIDE ZIPPER
EVA FOAM CUSHIONED FOOTBED
LIGHTWEIGHT AND FLEXIBLE TPR OUTSOLE
LACE-UP OR PULL-ON STYLE
| Boot Type | Combat Boot |
|---|---|
| Insole Material | PU |
| Outsole Material(s) | Thermoplastic Rubber |
| Boot Height (cm) | 11.5 cm |
| Boot Height (cm) | 11.50 cm |
| Product Use(s) | Outdoor |
| Care Instruction(s) | Do Not Wash |
| Closure Type | Inside Zipper |
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Gender | Female |
| Lining Material(s) | PU,Polyester |
| Product Weight (g) | 1294.00 g |
| Product Weight (g) | 1294 g |
| Upper Material(s) | Zinc Alloy,Polyurethane |
