Hydro Flask
20
Designed with hot drinks in mind, the Hydro Flask 20 oz Wide Mouth bottle with Flex Sip Lid™ is cupholder compatible and leakproof. This insulated, stainless steel bottle is ideal for coffee, tea or other favourite hot beverages.
Designed for Transporting Hot Beverages
TempShield® Double-Wall Vacuum Insulation
Durable Stainless Steel - BPA Free
Leakproof When Closed
No Flavour Transfer
Bottle Fits All Wide Mouth Caps and Lids
| Advanced Features | Carry Handle,Lid,Insulated,Double Walled,Dishwasher Safe |
|---|---|
| Colour Group | Blue |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Drinkware Type | Bottle |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Product Height (cm) | 27.31 cm |
| Product Weight (g) | 372.00 g |
| Product Width (cm) | 3.69 cm |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | Carry Handle,Lid,Insulated,Double Walled,Dishwasher Safe | Carry Handle,Lid,Insulated,Double Walled,Dishwasher Safe | Carry Handle,Lid,Insulated,Double Walled,Dishwasher Safe | Carry Handle,Lid,Insulated,Double Walled,Dishwasher Safe | Leak-proof,Carry Handle,Lid,Insulated,Double Walled,Dishwasher Safe,BPA Free | |
| Consumer Pack Size | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | |
| Drinkware Type | Bottle | Bottle | Bottle | Bottle | Bottle |
