Hydro Flask
Mermaid Green
7
Fresh from Hydro Flask Japan, the Hydro Flask Micro Hydro delivers 7 ounces of hot and cold in a mini Hydro Flask. Just the essentials with a nod to minimalistic style. Pop it in your pocket, clip it on a bag, or fit it in a lunch box. The tiny size sits easily in the palm of your hand. The Micro Hydro boasts Hydro Flask’s iconic insulation, leakproof technology, and lifetime warranty.
7 hours cold, 7 hours hot
Double-wall vacuum insulation
Leakproof when closed
Won’t retain odour or leftover flavours
Dishwasher safe for easy cleaning
Stainless steel for durability
| Colour Group | Green |
|---|---|
| Consumer Pack Size | 1 |
| Drinkware Type | Bottle |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Product Height (cm) | 16.89 cm |
| Product Use(s) | Hot Beverages,Cold Beverages |
| Product Weight (g) | 150.00 g |
| Product Width (cm) | 5.71 cm |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Consumer Pack Size | 1 | |||||
| Drinkware Type | Bottle | |||||
| Primary Material | Stainless Steel | Stainless Steel | Stainless Steel | Polyester | Polyester |
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
