Kamik
Black
9
Regular
Whatever outdoor activities fill your time, Kamik's Iceland boots will keep your feet ultra-warm and comfortable. They are made with seam-sealed waterproof construction and HEAT-MX™ insulation to keep your feet dry and protected from the cold. You’ll love the look of these durable waterproof leather boots and the cushiony comfort underfoot.
Seam-Sealed Waterproof PU Coated Leather Upper: Leather sourced from a LWG Gold-Rated Tannery
Waterproof, Flexible Synthetic Rubber Shell
Padded Collar and Tongue
HEAT-MX™ Sustainable Thermal Insulation
Moisture-Managed Fleece Lining
Removable EVA Insole: Provides cushioning and comfort
Odour-Eliminating, Natural and Non-Toxic Cleansport NXT™ Treatment
Defender2 Outsole: Offers heightened weather stability and traction. Channels easily disperse snow, mud and water
Lace-Up Style
| Advanced Technology | EVA |
|---|---|
| Boot Type | Winter Boot |
| Fill/Insulation Type | Synthetic |
| Insole Material | EVA |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Boot Height (cm) | 23.50 cm |
| Product Use(s) | Outdoor,Casual,Winter Boots |
| Advanced Features | Moisture Wicking Lining,Seam Sealed,Insulated,Waterproof |
| Care Instruction(s) | Hand Wash |
|---|---|
| Certifications | Cold Weather Comfort Range |
| Closure Type | Lace Up |
| Colour Group | Black |
| Gender | Male |
| Lining Material(s) | Fleece |
| Minimum Temperature (°C) | -40.00 °C |
| Minimum Temperature Protection Rating (°C) | -40.00 °C |
| Product Weight (g) | 1497.00 g |
| Upper Material(s) | PU Coated Leather |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Technology | EVA | |||||
| Boot Type | Winter Boot | Winter Boot | Hunting Boot | Winter Boot | Hunting Boot | |
| Fill/Insulation Type | Synthetic | Synthetic | Zylex | Synthetic | Zylex |
No, I do not recommend this product.
