Kamik
These Kamik Chloe Lo low-cut red rain boots are sure to become a staple in your closet. Not only are they vegan-friendly, but they're also 100% waterproof to keep your feet dry and comfortable on wet-weather days.
PVC-FREE VULCANIZED NATURAL RUBBER
WATERPROOF
ELASTIC GUSSETS
PULL LOOP
CLEANSPORT NXT™: Odour-eliminating natural and non-toxic treatment
REMOVABLE CUSHYSTEP EVERYDAY EVA FOAM FOOTBED
SEATTLE OUTSOLE: Tread pattern for better stability in rainy conditions
PULL-ON STYLE
| Advanced Technology | EVA |
|---|---|
| Boot Type | Rain Boot |
| Insole Material | EVA |
| Outsole Material(s) | Vulcanized Rubber |
| Boot Height (cm) | 14 cm |
| Boot Height (cm) | 14.00 cm |
| Product Use(s) | Casual,Waterproof |
| Advanced Features | Waterproof,Easy to Clean |
| Care Instruction(s) | Wash With Cloth |
|---|---|
| Closure Type | Slip-on |
| Colour Group | Red |
| Gender | Female |
| Product Weight (g) | 658.00 g |
| Product Weight (g) | 658 g |
| Upper Material(s) | Vulcanized Rubber |
