From Keds, these Cooper sneaker-style booties are the right height to look good with every hem height. These boots have a roomy fit, flexible rubber bottoms, padded collars and super-cushiony insoles. There's a subtle wedge in the midsole that offers a height boost, and the side zipper makes them quick and easy to get on and off.
100% COTTON SPLASH TWILL UPPER
WATER AND STAIN RESISTANT
PADDED COLLAR
PULL LOOP
OUTSIDE ZIPPER
COZY MICROFLEECE LINING
SOFTERRA™ INSOLE
DURABLE, FLEXIBLE LUGGED RUBBER OUTSOLE
PULL-ON STYLE
| Boot Type | Ankle boots |
|---|---|
| Fill/Insulation Type | Not Applicable |
| Insole Material | EVA |
| Midsole Material | EVA |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Boot Height (cm) | 14 cm |
| Boot Height (cm) | 14.00 cm |
| Product Use(s) | Casual,Winter Boots,Waterproof,Hiking |
| Care Instruction(s) | Wipe with Dry Cloth for dirt,Wipe With Warm Water,Wash With Cloth |
|---|---|
| Closure Type | Lace Up |
| Colour Group | Brown |
| Gender | Female |
| Product Weight (g) | 1102.00 g |
| Product Weight (g) | 1102 g |
| Upper Material(s) | Mesh,Leather,Textile |
