Keen Canada Outdoor
KEEN Kids Targhee mid waterproof hiking boots are for kids who need the support and performance of our award-winning Targhee boots to keep up with their parents on family hikes and camping trips!
KEEN.DRY waterproof, beathable membrane
Padded tongue and collar for comfort
TPU heel-capture system for stability
Cleansport NXT™ for natural odor control
PFC-free durable water repellent
Waterproof leather and textile upper
Non-marking rubber outsole leaves no trace
Breathable mesh lining
Removable EVA footbed
KEEN.DRY: A proprietary waterproof, breathable membrane that lets vapor out without letting water in.
Care: We've carefully selected leather uppers designed to last. Then again, if you're wearing your KEENs daily, they won't always be scuff and dirt-free. To treat day to day wear and tear, especially on lighter color leathers, we recommend using a leather cleaner and conditioner, found at most footwear dealers and/or shoe repair shops.
| Boot Type | Hiking Boot |
|---|---|
| Fill/Insulation Type | Not Applicable |
| Boot Height (cm) | 0.01 cm |
| Product Use(s) | Hiking |
| Colour Group | Green |
| Gender | Unisex |
| Insulation Weight (g) | 0.01 g |
| Minimum Temperature (°C) | 0.01 °C |
| Minimum Temperature Protection Rating (°C) | 0.01 °C |
|---|---|
| Product Weight (g) | 0.05 g |
| Upper Material(s) | Leather |
Originally posted on KEEN
Originally posted on KEEN
Originally posted on KEEN
Originally posted on KEEN
Originally posted on KEEN
Originally posted on KEEN
Originally posted on KEEN
