Keen Canada Outdoor
This design is a waterproof version of the KEEN Kids Targhee hiking shoes, created to take active boys and girls further down the trail in all kinds of weather. They are built on the same design as the brand's adult Targhees.
SYNTHETIC WATERPROOF UPPER WITH PULL LOOP
BREATHABLE MESH LINING
ECO ANTI ODOUR FOR NATURAL ODOUR CONTROL
HIGHER TRACTION TPR OUTSOLE WITH TOE BUMPER
LACE-LOCK BUNGEE SYSTEM: Children's and tots' sizes have adjustable hook-and-loop closure
| Boot Type | Hiking Boot |
|---|---|
| Fill/Insulation Type | Not Applicable |
| Boot Height (cm) | 5 cm |
| Boot Height (cm) | 5.00 cm |
| Product Use(s) | Hiking |
| Colour Group | Grey |
| Gender | Unisex |
| Insulation Weight (g) | 0.10 g |
| Insulation Weight (g) | 0.1 g |
|---|---|
| Minimum Temperature (°C) | -0.10 °C |
| Minimum Temperature (°C) | -0.1 °C |
| Minimum Temperature Protection Rating (°C) | -0.10 °C |
| Minimum Temperature Protection Rating (°C) | -0.1 °C |
| Product Weight (g) | 1.00 g |
| Product Weight (g) | 1 g |
| Upper Material(s) | Synthetic |
Originally posted on KEEN
Originally posted on KEEN
Originally posted on KEEN
Originally posted on KEEN
Originally posted on sportchek.ca
