These Kodiak Magog leather boots are built tough, warm and ready for winter weather. Waterproof leather as well as a waterproof membrane keep moisture out while Thinsulate™ insulation keeps your feet warm. Your comfort is ensured with padded collars and leather-covered memory foam insoles.
FULL GRAIN WATERPROOF LEATHER UPPER
WATERPROOF MEMBRANE
200 G THINSULATE™ INSULATION
REMOVABLE LEATHER EVA AND ORTHOLITE® COMFORT FOAM INSOLE
MICROFIBRE LINING
NATURAL LEATHER WELT
SLIP-RESISTANT LUG RUBBER OUTSOLE
LACE-UP STYLE
| Boot Type | Casual Boot |
|---|---|
| Fill/Insulation Type | Thinsulate |
| Insole Material | Memory Foam |
| Midsole Material | EVA |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Boot Height (cm) | 15 cm |
| Boot Height (cm) | 15.00 cm |
| Product Use(s) | Outdoor,Casual,Waterproof |
| Advanced Features | Non-Marking Sole,Slip-Resistant,Breathable,Waterproof,Shock Absorbing |
|---|---|
| Care Instruction(s) | Air Dry,Wipe With Warm Water |
| Closure Type | Lace Up |
| Colour Group | Brown |
| Gender | Male |
| Insulation Weight (g) | 200.00 g |
| Insulation Weight (g) | 200 g |
| Lining Material(s) | Polyester |
| Product Weight (g) | 710.00 g |
| Product Weight (g) | 710 g |
| Upper Material(s) | Leather |
