The TriggerPoint GRID STK is a handheld foam roller that provides targeted relief to minor aches and pains. Wrapped in EVA foam and featuring the patent-pending GRID 3-dimensional surface, the massage stick replicates the feeling of a massage therapist’s hands to channel nutrients directly to the tissue. The AcuGRIP handles allow users to customize the pressure of every massage, and the versatile design makes it easy to target minor aches and pains anywhere on the body. Convenient, compact, and portable. Available in two densities, regular and extra-firm. Water-resistant, easy to clean, 1-year manufacturer's warranty.
PATENT PENDING 3-DIMENSIONAL EVA FOAM SURFACE
ACUGRIP HANDLES – WATER-RESISTANT, SWEAT-PROOF
EASY TO CLEAN
MEASURES 24” X 4.72” IN (L X W)
1 YEAR MANUFACTURER’S WARRANTY
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Non-Slip Grip,Ergonomic,Washable |
| Assembled Depth (cm) | 21.85 cm |
| Assembled Height (cm) | 0.98 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.72 kg |
| Assembled Width (cm) | 0.98 cm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Body Area | Multi-Area |
| Colour Group | Orange |
|---|---|
| Massager Type | Hand-Held |
| Number of Massage Settings | 0 |
| Number of Pieces | 1 |
| Power Source(s) | Manual |
| Primary Material | EVA Foam |
| Product Use(s) | Relaxation,General Purpose |
