Out of Stock at Lethbridge Mayor Magrath
Featuring a clip-on carabiner, this WindRiver watch features 24-hour dial markers and an outer 60-second marker, as well as a second hand. It easily clips onto belt loops and back packs and it's perfect for attaching to healthcare uniforms.
BLACK FACE
QUARTZ MOVEMENT
24-HOUR DIALS
OUTER 60-SECOND MARKER
CARABINER-STYLE CLIP-ON DESIGN
WATER RESISTANT
| Accessories List | Batteries Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Adult (18+) |
| Band Width (mm) | 20 mm |
| Battery Life (month) | 36 mo |
| Battery Type/Battery Size | Coin Cell |
| Case Diameter (cm) | 3.80 cm |
| Clasp Style | Buckle |
| Colour Group | Grey |
|---|---|
| Connectivity | Not Applicable |
| Dial Material | Plastic |
| Display Type | Analogue |
| Displays Include | Time |
| Face Shape | Round |
| Functions | Not Applicable |
| Gender | Unisex |
| Movement Type | Quartz |
| Product Use(s) | General Use |
| Strap Material | Nylon |
| Type of Metal | Not Applicable |
| Type of Watch | Analog |
| Water Resist Depth (m) | 30.00 m |
Originally posted on lequipeur.com
