This WindRiver wrist watch has a black face featuring 24-hour dials and a 60-second dial. A leather strap adds a handsome finishing touch.
BLACK FACE
QUARTZ MOVEMENT
24-HOUR DIALS
60-SECOND MARKER
LEATHER STRAP
WATER RESISTANT TO 30M
| Accessories List | Batteries Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Adult (18+) |
| Band Width (mm) | 20 mm |
| Battery Life (month) | 36 mo |
| Battery Type/Battery Size | Coin Cell |
| Case Diameter (cm) | 4.20 cm |
| Clasp Style | Buckle |
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Connectivity | Not Applicable |
| Dial Material | Plastic |
| Display Type | Analogue |
| Displays Include | Date,Seconds Dial,Time |
| Face Shape | Round |
| Functions | Not Applicable |
| Gender | Unisex |
| Movement Type | Quartz |
| Product Use(s) | General Use |
| Strap Material | Leather |
| Type of Metal | Not Applicable |
| Type of Watch | Analog |
| Water Resist Depth (m) | 30.00 m |
