Waterproof vulcanized rubber shells make these boots ideal for rainy days, muddy treks through the woods and shaping up the spring garden. Elastic gussets and a rear pull loop make the boots easy to pull on and off.
VULCANIZED WATERPROOF RUBBER UPPER
FRESHTECH®: Odour protection technology for all day freshness
PULL LOOPS
ELASTIC GUSSETS
FLEECE LINING
CUSHIONED FOOTBED
RUBBER OUTSOLE
WIDE FIT
| Advanced Technology | Freshtech® |
|---|---|
| Boot Type | Rain Boot |
| Insole Material | EVA |
| Midsole Material | Rubber |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Boot Height (cm) | 14.50 cm |
| Product Use(s) | Waterproof |
| Advanced Features | Elasticated Gussets,Pull-on Tabs |
| Closure Type | Slip-on |
|---|---|
| Colour Group | Green |
| Gender | Male |
| Insulation Weight (g) | 0.00 g |
| Lining Material(s) | Fleece |
| Product Weight (g) | 1100.00 g |
| Upper Material(s) | Rubber |
Only Show Differences | |||||
| Ratings | |||||
| Advanced Technology | Freshtech® | ||||
| Boot Type | Rain Boot | Rain Boot | Rubber Boot | Rain Boot | |
| Insole Material | EVA | EVA | EVA | EVA |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
