Yeti
Clear
34
Out of Stock at Lethbridge Mayor Magrath
Out of Stock at Lethbridge Mayor Magrath
Stay hydrated anywhere with the YETI Yonder Tether Bottle 1L. Made from lightweight, shatter-resistant BPA-free material, it’s durable and easy to carry. Featuring a 100% leakproof tether cap and clip-on design, it provides quick sips on the go while staying secure and travel-ready.
Non-insulated plastic design for lightweight portability
Strategically engineered to be both lightweight and shatter resistant
Yonder™ cap is 100% leakproof for quick sips
Lightweight bottle clips on for easy travel
Constructed with BPA-free material for safe use
Dishwasher safe for easy, efficient cleaning
| Advanced Features | Leak-proof,Lead-Free,Carry Handle,Sweat Resistant,Impact Resistant,Lid,Lightweight,Dishwasher Safe,BPA Free |
|---|---|
| Colour Group | Blue |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Drinkware Type | Bottle |
| Pattern Type | Clear |
| Primary Material | Plastic |
| Product Height (cm) | 27.00 cm |
| Product Length (cm) | 27.00 cm |
| Product Use(s) | For Children,Camping/Outdoors,General Use,For Travel,Home,Cold Beverages |
|---|---|
| Product Weight (g) | 270.00 g |
| Product Width (cm) | 8.00 cm |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | Leak-proof,Lead-Free,Carry Handle,Sweat Resistant,Impact Resistant,Lid,Lightweight,Dishwasher Safe,BPA Free | Leak-proof,Lead-Free,Carry Handle,Lid,Lightweight,Dishwasher Safe,BPA Free | Leak-proof,Insulated,Vacuum Sealed,Waterproof,Rust Resistant,Dishwasher Safe,BPA Free | Leak-proof,Insulated,Vacuum Sealed,Waterproof,Rust Resistant,Dishwasher Safe,BPA Free | Leak-proof,Dishwasher Safe,BPA Free | |
| Consumer Pack Size | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | |
| Drinkware Type | Bottle |
